דוּלַה – מיהי דולה?

למרות שבשנים האחרונות חלה עליה במודעות של ציבור היולדות לאפשרויות שלהן בלידה והמילה "דולה" כבר מצלצלת מוכר, רבות עוד לא יודעות מיהי דולה ומה תפקידה.
דוּלַה
מקור המילה "דוּלַה" בשפה היוונית, ומשמעותה: עוזרת, תומכת.מיהי דולה?
דולה היא אשה שעוזרת ותומכת באשה יולדת.
כיום ישנם גם מעט גברים שבחרו לעזור לנשים יולדות (ובאופן טבעי גבר שכזה מכונה "דוּל").
התמיכה מתחילה לרב כבר במהלך ההריון, ועיקרה – בלידה עצמה, וגם קצת אחריה.
יש גם נשים שבאות לעזור לאחר הלידה. הן מכונות "דולה פוסטפרטום" (דולה של אחרי לידה) ותפקידן לעזור לאשה לאחר הלידה בטיפול בילוד ובטיפול ביולדת.
דולות עוברות הכשרה מיוחדת שמקנה להן ידע רחב על תהליך ההריון והלידה וכלים לעזור ליולדות ולבני זוגן להתמודד עם הלידה ולהפוך אותה לחוויה חיובית.אז מה עושה דולה בלידה?
הדולה נפגשת עם היולדת בתחילת הלידה (בבית היולדת או בחדרי הלידה) ונשארת עם היולדת עד לאחר הלידה.
במידה והיולדת מעוניינת במלווים נוספים בלידה (בן זוג, אמא, אחות, חברה) הדולה אינה מגיעה במקומם, אלא בנוסף להם, ובמקרים אלו תפקידה גם לחבר את המלוים ליולדת ולתת להם הדרכה, כיצד הם יכולים לעזור ליולדת (ולעצמם) להתמודד עם הלידה.
הדולה מסייעת ליולדת ולבן הזוג שלה להתמודד עם הצירים באמצעות ארגז כלים שהיא מביאה אתה. הכלים בהן נעזרות דולות בד"כ הם: שינויי תנוחות, תנועה, נשימות, עיסויים, הרפייה, תמיכה רגשית, דמיון מודרך, ארומותרפיה, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד.
לדולות שונות הכשרה ונסיון שונים והעדפתן לשימוש בכלי מסויים שונה מאחת לאחרת, וכמובן – בהתאם לרצון היולדת ולהתקדמות והתפחות הלידה.
בכל שלבי הלידה, הדולה מדריכה את בן הזוג כיצד לתמוך ביולדת ולהיות שותף פעיל בלידה. היא גם מחליפה אותו כשהוא נזקק למנוחה.
הדולה מסייעת לבני זוג כשעליהם לקבל החלטות בחדר הלידה. היא מתרגמת להם את המונחים הרפואיים לעברית ומסבירה את המשמעות וההשלכות של כל בחירה.
הדולה יכולה להציע פתרונות לא רפואיים למצבים שיכולים להתעורר במהלך לידה כמו עיכוב בהתקדמות הלידה, התמודדות עם כאבי הצירים, עדוד היולדת וכו'.
חשוב מאוד לציין שהדולה אינה באה להחליף או לתגבר את הצוות הרפואי. היא באה לתמוך ביולדת. המשמעות היא שאין לה השפעה על ההמלצות הרפואיות, ולמרות שהיא בהחלט יכולה להסביר ליולדת ולבן זוגה במה הדברים אמורים ומה ההשלכות של הבחירות השונות שעומדות לפניהם, לא מתפקידה לעשות את הבחירות עבור היולדת.

למידע על השירות שלי כדולה

לכתבות נוספות על דולות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s