דוּלַה – במה שונה תמיכת הדולה מעבודת המיילדת?

כשאשה מגיעה ללידה, חשוב שהיא תקבל טיפול ועזרה תומכים ומקדמים. בחדרי הלידה עובדות מיילדות מנוסות. במה שונה או תורמת תמיכת הדולה בלידה?ברב בתי היולדות בארץ מיילדת אחת אחראית על 2 או 3 יולדות במשמרת. המיילדת לא יכולה לרב לתת לזוג אחד תמיכה רציפה במשך שעות ולכן זוגות רבים עוברים את השלב הארוך והקשה של הצירים לבדם.
עבודת המיילדת מתמקדת בבדיקת מוניטור, בדיקה וגינלית, מדידת לחץ דם, עירוי ותפקוד טכני נוסף. מיילדות טובות ואכפתיות מנסות לתת לזוג מעט הדרכה להתמודדות עם הצירים, אך לרב אינן יכולות להשאר ולעזור בהתמודדות הארוכה.
בד"כ המיילדת מצטרפת לזוג משלב הלחיצות ועד גמר הלידה (יציאת התינוק והשיליה), והטיפול הרפואי השגרתי בתינוק (חבל טבור, שקילה, עיטוף וכו').
המיילדת היא זו שתבצע את עיסוי הפירנאום לקראת יציאת ראש התינוק, היא זו שתיילד את השיליה ותוודא את שלמותה והיא שתעריך בגמר הלידה את מצב האשה ותקבע את המשך הטיפול הרצוי (בשיתוף רופא).
לעומתה, הדולה אינה מוסמכת לבצע טיפול רפואי (לרבות עיסוי פירנאום או קבלת הילוד בלידה) או לקבל החלטות רפואיות בלידה.
תפקיד הדולה בלידה, לתת ליולדת תמיכה פיזית ורגשית רציפה לאורך כל שלבי הלידה, בהמשך להכרות עם היולדת עוד מתקופת ההריון. הדולה היא זו שעוזרת ליולדת בהתמודדות הארוכה בשעות של הצירים, בעזרת כלים שונים של מגע, תנועה ועוד.
במידה ונחוץ, הדולה יכולה לספק מידע אובייקטיבי לגבי התלבטויות שעולות בלידה (מה היתרונות והחסרונות של פקיעת מים או קבלת פיטוצין לזירוז למשל) ובמקרים מסויימים, בהתאם לרצון הזוג, להציע כלים טבעיים שאפשר לנסות לפני שבוחרים בהתערבות רפואית (כמו נקודות לחיצה או תנועתיות מסויימת לזירוז).
הדולה גם עוזרת לבן הזוג לקחת חלק פעיל בלידה ולעזור ליולדת במידה המתאימה לו.

למידע על השירות שלי כדולה

לכתבות נוספות על דולות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s